Opleuken dijklichaam Capelle-West

1 feb 2027

Diederik . .

Groen en natuur
Opknappen van de buurt
Veiligheid

Doneer

Doe een iDeal-donatie aan dit initiatief.

Doneer direct een waardebon aan dit initiatief.


Bij een anonieme donatie tonen we geen persoonsgegevens in het donatieoverzicht.


Bekijk de algemene voorwaarden

Inloggen | Account aanmaken

Aanmelden als vrijwilliger









Bekijk de algemene voorwaarden

Mijn bijdrage wijzigen

Mijn bijdrage wijzigen

Mijn bijdrage intrekken

Mijn bijdrage intrekken

Middelen bijdragen

Log in of maak een account aan om middelen bij te kunnen dragen.

Mijn bijdrage wijzigen

Welke middelen wil je aanbieden?

Aantal Omschrijving

Mijn bijdrage intrekken

Mijn bijdrage intrekken

Een vraag stellen


Bekijk de algemene voorwaarden



€ 1.000,00 van € 2.600,00 gedoneerd open
€ 1.600,00 nog nodig
38% bereikt
1 donaties
476 dagen te gaan
Bijdragen (1)
Bijdragen
Naam
Bijdrage
Datum
WOP Capelle-Wes ... € 1.000,00 25-02-25

Dit initiatief werd gesponsord door:

Initiatiefomschrijving

Beste bewoners uit Capelle-West en Kralingseveer,

Het project om het dijkgebied tussen de Algerabrug en de Van Brienenoordbrug recreatiever en verkeersveiliger te maken is in een volgende fase gekomen. Laat ik u meenemen in de meest recente ontwikkelingen.

Omdat er veel sluipverkeer op de dijk is heeft de Capelse Gemeenteraad aan Burgemeester & Wethouders gevraagd samen met bewoners en de aan de dijk gevestigde bedrijven een plan uit te werken om de dijk om te vormen tot een ‘auto te gast fietsstraat’. Dit in het kader van de ontwikkeling van de Algeracorridor. Raadsleden roepen namelijk in dezelfde motie het Capelse College ook op de bestaande geluidsoverlast en overlast van schadelijke stoffen op de Abraham van Rijckevorselweg, het Capelseplein en de Algeraweg terug te dringen nu de infrastructuur wordt aangepast om de doorstroming van en naar Polder Krimpenerwaard te verbeteren. Al zijn de recente plannen (moment van schrijven februari 2025) voor Capelse bewoners niet hoopvol omdat er een viaduct komt bij de Algerabrug en een tunnel bij het Capelseplein.
Verder is er Euro 4 mln. vanuit de Provincie Zuid-Holland beschikbaar om een doorfietsvoorziening op de dijk te maken die Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJssel, Kralingseveer en het Rivium beter met Rotterdam verbinden. Dus naast politieke wil is er ook geld beschikbaar.

Deze Capelse gemeenteraadsmotie heeft aan dit project een impuls gegeven en is er contact ontstaan met de Historische Vereniging Capelle aan den IJssel (www.hvc-capelle.nl) en met Hollandsche IJssel Mooier (www.hijm.info). Beide partijen vinden het waardevol om bij de transformatie naar een meer recreatievere invulling van het dijkgebied betrokken te zijn. Omdat er veel historie aanwezig is en het leuk is kunstvoorwerpen en/of informatieborden een mooie plek in de buitenruimte te geven. Zodat niet alleen wij de bewoners maar ook de vele (fiets)passanten kennis kunnen nemen van de lokale watergebonden geschiedenis van onze gemeenschappen. Ook met www.kralingenaandemaas.nl is er contact. Zij hebben met belanghebbenden een mooie invulling geschetst hoe Kralingen en de Maas beter met elkaar kunnen worden verbonden. Dat hoeft niet te stoppen bij de gemeentegrens en kan dus mooi op en langs onze dijk worden doorgetrokken tot aan de Algerabrug en verder.

Net voor de Coronaperiode is er contact geweest met twee grote bedrijven die op de dijk gevestigd zijn. Een bedrijf dat hier niet bij naam wordt genoemd heeft (nog) niet zoveel op met bewonersinitiatieven en gaat alleen bewegen als de gemeente op de voordeur klopt. Maar IJsselwerf Zwijnenburg wil wel graag met bewoners meedenken omdat zij het voordeel zien van een (watergebonden) recreatievere invulling van hun werkomgeving.

Na heel wat zoekwerk is er een professional bereid gevonden om een paar sfeerplaten te ontwerpen hoe het dijkgebied verkeersveiliger en recreatiever ingevuld kan worden. Het budget hiervoor wordt via deze weg aangevraagd.

De volgende ideeën worden dan ondermeer in sfeerplaten uitgewerkt. Denk aan plaatjes zoals je die ook wel ziet in de verkoopbrochure van een nieuwbouwwijk.
Aan de oever van de IJssel komen dan meerdere banken met afvalbakken en historische verwijzingen op informatieborden en musea achtige voorwerpen. Wat nu het fietspad is wordt een lommerrijke wandellaan met aan weerszijde beplanting en in de naastgelegen groenvoorziening komen banken met afvalbakken en plek voor een speeltuin, hondenuitrengebied, sporttoestellen, bloemenweide en andere fraaie groenvoorzieningen etc. Beide JOPs (Jongeren Ontmoetingsplekken) worden fraaier in het landschap ingepast zodat onze jongeren er zich thuis voelen. Tevens worden bedrijven gelegen op de dijk maar ook op de industrieterreinen onderdijks aangemoedigd om de verrommmeling van hun buitenterrein aan te pakken. Al het brommer- en fietsverkeer gaat net als vroeger weer op de dijk plaatsvinden (Brommers horen sinds 1999 ook niet meer op een fietspad thuis, 25 jaar na invoering heeft Capelle dit hier nog steeds niet ingevoerd en brommers mogen binnen de bebouwede kom op het fietspad wettelijk overigens maar maximaal 30 km/u wat helaas niet wordt gehandhaafd). Het wegdek van de dijk wordt zodanig ingericht dat auto’s niet sneller dan 30 km per uur kunnen rijden (is ook overheidsdoelstelling binnen de bebouwde kom). Omdat alle verkeersdeelnemers weer van de dijk gebruik maken kan niemand de ander over het hoofd zien. Het effect is dat de (fiets)verkeersveiligheid toeneemt en de overlast van sluipverkeer door Kralingseveer en Capelle-West afneemt.

Het effect is dat door het opruimen van de industriële buitenruimte en door de opwaardering van het groen er een ecologische en aangename wandel/fietszone ontstaat waarin Capelle-West en het Bos in Kralingseveer nog beter met elkaar zijn verbonden en dat aansluit aan de Capelse zijde op het Hitland en aan de Rotterdamse zijde aan op de Kralinger Esch. En natuurlijk krijgen wij bewoners en passanten een leuke toegang tot de rivier net zoals dat is aan de Dorpsstraat/Groenendijk zijde van de dijk en aan de Rotterdamse zijde van de Van Brienenoordbrug. Verder is de planning dat de Poolvosweg opnieuw wordt ingericht, dan kan gelijk de groenstrook die loopt langs de Arend Brinkmanrede worden doorgetrokken en aansluiten op het dijkgebied. Hoe leuk is dat!

Zodra het budget is goedgekeurd en er enkele sfeertekeningen zijn gemaakt is het de bedoeling om met bewoners uit Capelle-West en Kralingseveer de puntjes op de i te zetten. Daar zal dan separaat budget voor aangevraagd moeten worden. Dit omdat een eerdere budgetaanvraag door de gemeente wel positief werd beoordeeld, maar Capelle er uiteindelijk toch geen financieel commitment voor wilde maken. Vandaar ook dat deze aanvraag opnieuw wordt ingediend en nu dan voor een lager bedrag.

Voor wie

Dit is een initiatief door bewoners voor bewoners. Met de sfeerplaten gaan we daarna Raadsleden uitnodigen om hen te tonen wat onze bewonersvisie is omtrent ons dijkgebied.

Omschrijving van de plek

Dit is het adres van het buurtcentrum van Capelle-West.

Begroting

Aantal Prijs p/s Omschrijving
1 € 2.600,00 Offerte professional

Vrijwilligers nodig voor

Iedereen met een idee over de inrichting van het dijklichaam mag input leveren. Iedereen is nadat de sfeerplaten af zijn welkom om deze te bekijken en van commentaar te voorzien.

Middelen nodig

Dit betreft het honorarium van de professional die de sfeerplaten gaat maken en is inclusief BTW. Vervolgkosten zoals het met elkaar in de wijk bespreken zitten hier niet bij. Wilde dit wel doen. Maar eerdere verzoeken hiertoe zijn door Capelle afgewezen. Vandaar het kleiner maken van het bedrag.

Vragen?

Kijk of het antwoord bij 'veelgestelde vragen' staat

+ 31 (0) 10 30 74 681

helpdesk@maakcapelle.nl

Je kunt ons ook bereiken via
Whatsapp!

Nieuwsbrief

Houd mij op de hoogte van:


Aanvinken om belangrijke informatie over maakcapelle te ontvangen.
Aanvinken om informatie over nieuwe initiatieven van maakcapelle te ontvangen.

Privacyverklaring

Ik ga ermee akkoord dat mijn gegevens verwerkt worden zoals beschreven in de privacyverklaring versie 1.1.

Deel deze pagina

Vertel je buren over Maak Capelle